PILNE

Nowohucka tężnia solankowa coraz bliżej

28 kwietnia 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Blisko milion złotych chce wydać Kraków na budowę tężni solankowej przy Zalewie Nowohuckim. Przetarg na projekt i realizację obiektu właśnie został ogłoszony przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Nowohucka tężnia będzie miała kształt trójkąta wysokiego na ok. 4 m. Ze ścian pokrytych tarniną będzie się sączyć solanka, wytwarzając wokół aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, czy sód. Solanka będzie prawdopodobnie dowożona tu z kopalni soli w Wieliczce. Budowa tężni nad Zalewem pochłonie ponad 980 tys. złotych i - jak zapowiada Katarzyna Przyjemska z ZZM - jej budowa zakończy się jeszcze w tym roku.

Nowa Huta-Zdrój

Przetarg na projekt i budowę (w trybie zaprojektuj i zbuduj) właśnie został ogłoszony. Pomysłodawcą powstania tężni nad Zalewem Nowohuckim jest Marcin Permus, zastępca przewodniczącego Dzielnicy XVI Bieńczyce. Inspiracją była dla niego podobna atrakcja ustawiona kilka lat temu w Parku Zdrojowym w Rabce (na zdjęciu). - Uwielbiam tam jeździć i któregoś dnia pomyślałem, że warto by było stworzyć coś takiego w Krakowie - mówi Permus.

Do pomysłu udało się przekonać radnych miasta i urzędników, którzy poszukali pieniędzy na tę nietypową inwestycję i właśnie przystąpili do jej realizacji.

Nowohucka tężnia stanie niedaleko basenu “Wandzianka” i ogródka jordanowskiego.

W Krakowie za darmo

Tężnie solankowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Dwa lata temu taka atrakcja powstała m.in w Wieliczce. Inwestycja, która pochłonęła 8 mln złotych, przypomina średniowieczną twierdzę. Za możliwość wdychania “morskiej bryzy” mieszkańcy i turyści muszą jednak zapłacić. Bilet wstępu kosztuje tu 9 złotych.

Marcin Permus zapewnia, że nowohucka tężnia będzie darmowa dla wszystkich.

Oczyści płuca z pyłów

Powstający w tężni naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad brzegu morza. Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, wspiera leczenie niektórych chorób dróg oddechowych, a także ma działanie profilaktyczne. W trakcie całego dnia płuca - zwłaszcza mieszkańców Krakowa - gromadzą szereg pyłów, zawartych we wdychanym powietrzu. Inhalacje profilaktyczne pozwalają oczyścić drogi oddechowe

Scena, molo i fontanny

Już wkrótce cały teren Zalewu Nowohuckiego przejdzie prawdziwą metamorfozę. Jeszcze w tym roku ma powstać projekt rewitalizacji tego dość zaniedbanego obszaru. W planach jest m.in. utworzenie plaży, mola widokowego, całorocznej sceny. Powstaną nowe alejki, kawiarenka na wodzie, ławki z wtyczkami usb oraz … pływające fontanny, których zadaniem będzie filtrowanie wody w zalewie. Niestety na solidne wyczyszczenie zbiornika raczej nie ma co liczyć. - To bardzo kosztowna sprawa, mamy nadzieję, że fontanny oczyszczą wodę na tyle by nie wydzielała nieprzyjemnego zapachu i była bardziej przejrzysta, a przy tym wieczorami będą się zamieniać w magiczne, pływające latarnie - mówi Andrzej Buczkowski, przewodniczący Dzielnicy XVI.

Mieszkańcy już w tym roku zobaczą pierwsze zmiany nad zalewem. Będą to nowe alejki, ławki, toaleta i kosze na śmieci, a jeśli wystarczy funduszy pojawi się również scena, na której szczególnie zależy przewodniczącemu. - Od dziecka mieszkam w Nowej Hucie i pamiętam, że przychodziłem z rodzicami nad Zalew, który wtedy tętnił życiem, a na scenie występowały zespoły ludowe - wspomina Andrzej Buczkowski.

Fot. Wikipedia

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.